Odwiedź nas
Wrocław, ul. Pawia 8
Godziny otwarcia
Pon. - Pt.: 07:00 - 21:00

Punkty tylne Shu (transportowe) to jedne z podstawowych punktów w medycynie chińskiej służących jako fantastyczne narzędzie terapeutyczne zarówno do oddziaływania na pracę określonych narządów jak i lokalnych problemów w obrębie tułowia. Punkty te leżą na prostowniku grzbietu na wysokości wyrostków kolczystych na określonych poziomach kręgosłupa.

Punkty przednie Mu (alarmowe) to punkty znajdujące się z przodu ciała, które wpływają przede wszystkim na narządy wewnętrzne.

Nakłuwanie zarówno punktów „tylnych Shu” jak i „przednich Mu” w medycynie chińskiej jest porównywalne do współczesnej terapii wisceralnej, a diagnostyka za pomocą dotyku jest w szybki sposób określić w którym narządzie/układzie jest problem.

Punkty JiaJi

Dr Hua Tuo (110-207 n.e.) to jeden z najsłynniejszych lekarzy z dynastii Han, uznawany za jednego z prekursorów chirurgii w Chinach. On jako pierwszy rozpoznał związek między kręgosłupem, organami i kanałami energetycznymi. Hua Tuo odkrył zestaw punktów akupunkturowych, znanych praktykującym jako punkty Huatuojiaji, które są rozmieszczone po obu stronach kręgosłupa. Punkty te, w łącznej liczbie 48, znajdują się 0,5-1 cun bocznie od dolnej granicy wyrostka kolczystego każdego z kręgów szyjnych, piersiowych i lędźwiowych (O’Connor, Bensky 1981). Punkty Hua Tuo mogą oddziaływać na praktycznie każdy stan somato-trzewny lub mięśniowo-szkieletowy w ciele, poprzez nakłucie na wysokości segmentu kręgosłupa związanego z danym korzeniem nerwowym.

Klasycznie opisywane było 17 par punktów JiaJi, zaczynając od pierwszego kręgu piersiowego do piątego kręgu lędźwiowego. 

Ze względu na swoją lokalizację – na klatce piersiowej, plecach, brzuchu itp. często w praktyce te punkty są omijane, nakłuwane w nieprawidłowych lokalizacjach lub za płytko/głęboko.

Warsztaty są typowo praktyczne i mają na celu nauczyć Cię lokalizować punkty tylne Shu, przednie Mu względem struktur anatomicznych, diagnozować za pomocą nich problemy narządowe i co najważniejsze w prawidłowy sposób je nakłuwać.
Punkty JiaJi to najważniejsze punkty akupunkturowe używane przede wszystkim przy strukturalnych problemach z kręgosłupem jak przepukliny czy dyskopatie.

Plan zajęć:

  1. Punkty tylne shu – historia, wskazania do nakłucia, lokalizacja
  2. Punkty przednie mu – historii, wskazania do nakłucia, lokalizacja
  3. Diagnostyka punktów przednich Mu i tylnych Shu
  4. Punkty JiaJi – historia, wskazania do nakłucia, lokalizacja
  5. Zajęcia praktyczne – nakłuwanie punktów przednich Mu, tylnych Shu i punktów JiaJi

Warsztaty dedykowane są dla akupunkturzystów oraz fizjoterapeutów, którzy ukończyli kursy „suchego igłowania”.

Termin: 23.03.2024
Cena: 700 zł
Zapisy: szkolenia@ivamed.pl
Ilośc uczestników: 10

LINK DO PŁATNOŚCI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z AKTUALNOŚCIAMI IVAMED I DROGI ŚRODKA