Ponadprzeciętną skuteczność działania w uśmierzaniu bólu i powrotu do pełnej sprawności moich pacjentów zawdzięczam łączeniu terapii fizjoterapeutycznej, osteopatycznej i medycyny chińskiej. Wiedza, którą posiadłem podczas kursów terapii manualnej, osteopatii, terapii powięziowej oraz medycyny chińskiej sprawiła, że potrafię pacjenta zdiagnozować zarówno w kategorii zaburzenia narządu ruchu jak i dysfunkcji narządowej, czy wpływu stresu. Połączenie terapii powięziowej (manipulacji powięzi), osteopatii oraz akupunktury, moksybucji czy terapii Gua Sha sprawia, że jestem w stanie pacjenta uwolnić od bólu i innych dolegliwości w bardzo krótkim czasie.
Doświadczenie jakie wyniosłem z pracy w klubach sportowych, a także zdobytą wiedzę poprzez kursy (m.in. zarządzanie kontuzjami prowadzone przez klub piłkarski FC Barcelona) wpłynęła znacząco na moją praktykę, dzięki której udało mi się ustalić kilka jej kluczowych elementów, które jeżeli będą spełnione, gwarantują poprawę stanu pacjenta, a nawet uzyskanie pełnego zdrowia przez pacjenta. Tymi elementami są: diagnoza, plan działania, mierzenie efektów terapii i zalecenia.
Każda wizyta poprzedzona jest dokładnym wywiadem, wykonaniem odpowiednich testów funkcjonalnych, badaniem palpacyjnym oraz jeżeli zachodzi taka potrzeba: badaniem języka oraz pulsu. (Czytaj dalej: DIAGNOSTYKA). Daje to informacje na temat pierwotnej jak i wtórnej przyczyny z powodu której pacjent zjawił się w gabinecie. Właściwa diagnoza jest kluczowa do ustalenia następnego elementu, jakim jest plan działania.
Plan działania to perspektywa w ile spotkań jesteśmy w stanie uporać się z danym problemem, po jakim czasie powinna pojawić się poprawa, jakie są dodatkowe składowe, które będą działać również na przyczynę pierwotną dysfunkcji, która często wynika z zaburzeń narządowych, bądź/i zaburzeń emocjonalnych. Plan działania jest ustalany na początku terapii, ale potrafi być modyfikowany na podstawie efektów z wizyty na wizytę. Warto pamiętać, że proces powrotu do pełnej sprawności nie jest liniowy i trzeba brać pod uwagę różne zmienne. Efekty terapii na każdej wizycie są mierzone za pomocą subiektywnej oceny poprawy dolegliwości bólowych pacjenta, ocenę ruchomości stawów oraz badanie palpacyjne.
Bardzo ważnym elementem utrwalającym efekty terapii są zalecenia. Pacjent często „psuje” efekty terapii poprzez nieprawidłowe zachowania w domu, pracy czy w trakcie aktywności fizycznej. Dotyczy to zarówno braku aktywności ruchowej, nadmiernej lub nieprawidłowej aktywności, pozycji siedzącej w pracy, stresie, złych nawykach żywieniowych, złej postawy ciała, nieprawidłowych przyzwyczajeniach ruchowych (na przykład skłon na prostych nogach). Jest to kluczowy element aby utrzymać efekty terapii, jak i by zadziałać na pierwotną przyczynę problemu.
Więcej na temat metod jakimi pracuję mogą Państwo przeczytać w zakładce ZABIEGI oraz w PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A).
W przypadku problemów narządu ruchu, czy dotyczy to kręgosłupa, czy stawów obwodowych należy pamiętać, że terapia zaczyna się od uwolnienia od bólu i przywróceniu zakresu ruchów stawów i funkcji, jednak kończy na rehabilitacji ruchowej. W tym zakresie polecam znakomitą kadrę fizjoterapeutów i trenerów personalnych pracujących w Centrum Fizjoterapii FSM (www.fizjosportmed.pl), którzy przywrócą ciało do pełnej sprawności po urazie. W centrum mogą Państwo liczyć zarówno na możliwość wzięcia udziału w indywidualnych zajęciach treningu medycznego w postaci pakietów jak i dostać odpowiedni program ćwiczeń do domu na czas rekonwalescencji. Zdarza się też, że pacjent przychodzi z określoną dysfunkcją narządową lub/i przyczyną emocjonalną wtedy stosuję stricte wykładnie medycyny chińskiej stosując terapię akupunkturą, moksybucją, bańkami chińskimi czy terapią gua sha. Podobnie bywa w określonych przypadkach bólowych. W sytuacji, kiedy problem pacjenta wynika z zaburzenia związanego z odżywaniem, daję instrukcję na temat drobnych zmian w odżywianiu. Jeżeli problem jest zbyt skomplikowany polecam wizytę u dietetyk w Centrum Fizjoterapii FSM.