Odwiedź nas
Wrocław, ul. Pawia 8
Godziny otwarcia
Pon. - Pt.: 07:00 - 21:00

Wywiad

Podstawą i najważniejszą częścią diagnostyki w gabinecie jest wywiad. W przypadku urazu mięśniowo-szkieletowego pierwsze pytania dotyczą lokalizacji objawów, mechanizmu urazu, czasu urazu oraz historii wcześniejszych urazów i operacji. Podczas wywiadu zbierane są również informacje na temat przebytych poważnych chorób, występowania chorób przewlekłych, zażywanych leków, chorób dziedzicznych itp. W tym celu ważne jest żeby pacjent wziął ze sobą wszelką dokumentację medyczną. Dodatkowo w sytuacji, gdy podejrzewam wpływ emocji, stresu czy zaburzeń narządowych są również pytania o wypróżnienie, metabolizm, termikę ciała, zawroty głowy, płytki oddech, menstruację itp.

Diagnostyka funkcjonalna

Diagnostyka funkcjonalna polega na wykonaniu sekwencji testów ortopedycznych, które pogrupowane w klastery dają odpowiedź czy doszło do urazu konkretnych struktur w obrębie stawów. Następnie wykonywane są testy funkcjonalne mające na celu określenie zakresu ruchomości stawów i siłę mięśniową określonych mięśni, co daje odpowiedź, które struktury mięśniowo-powięziowe nie działają prawidłowo.

Diagnostyka palpacyjna

Diagnostyka palpacyjna to diagnostyka z użyciem dotyku. W trakcie tej diagnostyki dotykam różne punkty na ciele pacjenta, głównie na tułowiu i głowie, sprawdzam napięcie mięśni, ruchomość przepony, bolesność obszarów powiązanych z danymi narządami, termikę ciała itp. Daje mi to informację na temat napięcia konkretnych mięśni i powięzi, naczyń krwionośnych, limfatycznych, a także zaangażowania zaburzeń narządowych w dysfunkcję.

Diagnostyka wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Często, gdy z wywiadu i diagnostyki wynika, że u pacjenta problem wynika z zaburzenia narządowego, wtedy badam również puls i język pacjenta. Jest to jedno z głównych narzędzi, które daje dodatkową informację na temat dynamiki procesów w ciele pacjenta. Na podstawie pulsu i języka jestem w stanie stwierdzić na ile stan pacjenta jest przewlekły i czy zaburzone są inne układy oprócz tego, który daje objawy. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z AKTUALNOŚCIAMI IVAMED I DROGI ŚRODKA