Odwiedź nas
Wrocław, ul. Pawia 8
Godziny otwarcia
Pon. - Pt.: 07:00 - 21:00

„Suche igłowanie” to technika terapeutyczna, która została zapoczątkowana w latach 40-tych XIX wieku. Polegała głównie na nakłuwaniu „punktów spustowych” mięśni w celu ich rozluźnienia, a przez to wpływu na odczuwany ból oraz zwiększenie zakresu ruchomości danego stawu. Przez lata definicja punktów spustowych zmieniła się i przestano w sten sposób nazywać jedynie punkty na brzuścach mięśniowych, ale również inne punkty „tkliwe” i bolesne znajdujące się na ścięgnach, więzadłach czy innych strukturach łącznotkankowych. 

Pomimo, że „suche igłowanie” posługuje się tymi samymi narzędziami, co akupunktura (igłami akupunkturowymi) i nakłuwane punkty są bardzo zbliżone, jeżeli chodzi o lokalizację do tych z medycyny chińskiej, to można zaobserwować (szczególnie w Internecie) konflikt między „iglarzami” a  „akupunkturzystami” . Akupunkturzyści zarzucają „iglarzom”, że nie stosują praktycznie żadnej diagnostyki, a ich zabiegi wyczerpują energetycznie pacjentów. Z drugiej strony iglarze zarzucają praktykom medycyny chińskiej, że operują na staroświeckich systemach diagnostycznych opartych na przepływie energii w tzw. kanałach energetycznych. Każda strona ma swoje racje. 

„Suche igłowanie” od akupunktury wyróżnia głównie specyficzna technika nakłucia – wywoływanie tzw. „Twitch reaction”. Diagnostyka sugerująca jaki mięsień nakłuć opiera się głównie na testach mięśniowych i ruchomości w stawach, a czasami jedynie na tym co terapeuta czuje pod palcem. „Suche igłowanie” stało się popularne przede wszystkim w środowisku lekarskim i fizjoterapeutycznym. Zabiegi „suchego igłowania” charakteryzują się niestety dużą bolesnością odczuwaną przez pacjenta, które często odczuwana jest od dni do tygodni po zabiegu. 

Jako wieloletni praktyk akupunktury i fizjoterapeuta pracujący manualnie z pacjentami stworzyłem dwudniowy autorski kurs, na którym pokazuję, jak pracować z pacjentami ortopedycznymi przy użyciu igły nakłuwając punkty akupunkturowe i motoryczne związane z danym mięśniem lub strukturami łącznotkankowymi. Na kursie uczę, jak nakłuwać punkty związane z unerwieniem i unaczynieniem danych obszarów a także wskazuję pomocne powiązania meridianowe. Pokażę, że są aspekty akupunktury dzięki którym można sprawić, że tzw. „suche igłowanie” będzie skuteczniejsze, bardziej przyjemne dla pacjenta i będzie miało mniej powikłań po zabiegowych i co najważniejsze – skuteczniejsze od klasycznego „suchego igłowania”. Na szkoleniu uczestnicy nauczą się jak operować iglą w sposób humanitarny nakłuwając małą ilość punktów w sposób niemal bezbolesny dla pacjenta. 

Ze względu na swoją lokalizację – na klatce piersiowej, plecach, brzuchu itp. często w praktyce te punkty są omijane, nakłuwane w nieprawidłowych lokalizacjach lub za płytko/głęboko.

Warsztaty są typowo praktyczne i mają na celu nauczyć Cię lokalizować punkty tylne Shu, przednie Mu względem struktur anatomicznych, diagnozować za pomocą nich problemy narządowe i co najważniejsze w prawidłowy sposób je nakłuwać.
Punkty JiaJi to najważniejsze punkty akupunkturowe używane przede wszystkim przy strukturalnych problemach z kręgosłupem jak przepukliny czy dyskopatie.

PLAN ZAJĘĆ

Sobota

Godziny zajęć: 9-17 (w między czasie godzinna przerwa obiadowa) 

Część Teoretyczna 

  1. Parę słów o „suchym igłowaniu” i „punktach spustowych”
  2. Czym jest akupunktura ortopedyczna?
  3. Punkty akupunkturowe, motoryczne, punkty „a-shi”
  4. Odmierzanie punktów wg miary „cunów”

Część Praktyczna 

  1. Posługiwanie się igłą 
  2. Lokalizacja i nakłuwanie punktów motorycznych, spustowych i akupunkturowych obręczy barkowej, kończyny górnej i tułowia przy takich dysfunkcjach jak:
  3. Urazy obręczy barkowej
  4. Urazy szyi 
  5. Ból odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa
  6. Cieśń nadgarstka
  7. Łokieć tenisisty
  8. Łokieć golfisty

Niedziela 

Godziny zajęć: 9-15ta (bez przerwy obiadowej)  

Część Teoretyczna 

  1. Punkty Hua Tuo JiaJi – przykręgosłupowe punkty nakłuwane zgodnie z unerwieniem
  2. Omówienie jednostek chorobowych kończyny dolnej
  3. Strategia terapii 

Część Praktyczna 

  • Lokalizacja i nakłuwanie punktów motorycznych, spustowych i akupunkturowych kończyny dolnej przy takich dysfunkcjach jak:
  • Ból biodra
  • Ból kolana 
  • Stan po skręceniu stawu skokowego
  • „Shin splits” 
  • Stany po naderwaniach mięsni i więzadeł
  • Lokalizacja i nakłuwanie punktów Hua Tuo JiaJi

Warsztaty dedykowane są dla fizjoterapeutów

Termin: 12-13.10.2024
Cena: 1099 zł
Zapisy: szkolenia@ivamed.pl
Ilośc uczestników: 10

LINK DO PŁATNOŚCI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z AKTUALNOŚCIAMI IVAMED I DROGI ŚRODKA